Adalar Mobilyacı

Adalar Özel Mobilya

Adalar Mobilyacı, Adalar Özel Mobilya Tasarım, Adalar Mobilya Kurulum, Adalar Mobilya Montaj, Adalar Mobilya Tamir, İstanbul Adalar Koltuk Takımı yapan yerler , Adalar Yatak Odası kurulum montaj ve tamir hizmeti , Adalar Yemek Odası yapan marangoz ustası , Adalar Köşe Koltuk Tasarımı, Adalar TV Ünitesi Tamiri, Adalar Berjer yaptırmak istiyorum, Adalar Sandalye yapan marangoz ustaları, Adalar Puf satın al, Adalar Sehpa / Dresuar sipariş ver, Adalar Kitaplık / Bar yapan mobilyacılar, Adalar Özel Projeler, Adalar Genç Odası yaptırmak istiyorum, Adalar Koltuk Takımı montajı, Adalar Yatak Odası kurulumu, Adalar Yemek Odası tamiri, Adalar Köşe Koltuk takımı özel tasarım mobilya yaptırmak istiyorum, İstanbul Adalar TV Ünitesi kurulumu yapan marangoz atölyesi, Adalar Berjer yapan firmalar.

Melatonin: Çeşitli doğal takviyelerle 45 melatonin kullanımı vakası üzerinde yapılan bir çalışmada başarılı hastalık kontrolü bildirilmiştir. Siklofosfamid gibi düşük doz kemoterapi ve melatonin içeren bir tedavi yaklaşımının başarılı olduğu düşük dereceli NHL vakaları bildirilmiştir. Gece vardiyasında çalışanlarda artan NHL riski, melatoninin lenfomayı önlemede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bunu bir koruma desteği olarak almak yerine, yeterli uyku ve gece uykusuna dikkat edilmelidir.
• Koenzim Q10: Antrasiklin içeren kemoterapi alan lösemili veya lenfomalı çocuklarda, CoQ10 takviyesi ile kalp yan etkileri önemli ölçüde azaldı.
• Probiyotikler: mide iltihabı, mide kanseri ve mide lenfomasına neden olan h. Pilori enfeksiyonunun tedavisinde faydalıdır. Ancak lösemi veya lenfoma için kemoterapi sırasında fırsatçı enfeksiyona neden olabileceğinden kullanılmamalıdır.ÖNERİLEN BİTKİSEL TAKVİYELER

• Kahverengi algler: Uzakdoğu’da sağlıklı bir besin olarak yenir. B hücreli lenfomalarda tümör hücrelerinin proliferatif kapasitesi, aşırı NFKB fonksiyonu ile ilişkilidir. Klinik öncesi çalışmalarda, bileşenleri lenfoma hücrelerini apoptoz ve NFKB fonksiyonunun inhibisyonu yoluyla öldürür. Yine, preklinik çalışmalarda agresif tip, Hodgkin olmayan lenfoma hücrelerini öldürür. Kullanışlılığının klinik denemelerde araştırılması planlanmaktadır. Fukoksatin veya fukoidan içeren bir ekstrakt olarak her gün bir kapsül tüketilir. Toksik guatrlı (hipertiroidizm) kişiler kullanmamalıdır.
• Çemen otu (Trigonella foenum graecum): 6 ay boyunca günde 8 gram suda çemen otu tohumlarının kaynatılmasına iyi yanıt veren tekrarlayan beyin lenfoması olan bir çocuk. Tam bir yanıtın ardından hastalık sonraki yıllarda tekrarladı. Çemen otu ekstresinin laboratuar çalışmalarında B ve T hücreli lenfomalar için ölümcül olduğu gösterilmiştir.

• Çörek Otu: İçerdiği timokinon bileşiğinin, preklinik çalışmalarda lenfoma hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi hücrelerini destekler ve doğal öldürücü hücrelerin sayısını artırır. Lenfoma veya lösemi ile ilgili klinik çalışmalar olmamasına rağmen, bir beslenme programına katılmak faydalı olabilir.
Deve dikeni: Lösemili çocuklarda yapılan bir klinik çalışmada, kemoterapinin karaciğer üzerindeki yan etkilerini azaltmak için deve dikeni ekstresi kullanılmış ve karaciğer testlerinin kemoterapi sırasında destek alanlara göre daha az bozulduğu bulunmuştur. örneğin lösemi veya lenfoma ile destek almayanlar. hastalıklarda faydalı olabilir.
• Şeytan Pençesi (Şeytan Pençesi): Bu bitkinin COX-2 enzimini inhibe ederek iltihabı azalttığı için romatizmal hastalıklarda ve kolon kanserinin önlenmesinde faydalı olduğuna inanılmaktadır. Kökü kullanılır. Şeytan pençesi foliküler lenfomalı 2 hastada remisyon bildirildi.
• Reishi mantarı (Ganoderma lucidum): Yüksek dereceli mide lenfoma teşhisi konulan bir hasta, ameliyat sırasında aldığı bidede lenfoma belirtisi göstermedi. Hasta sorgulandığında ameliyattan 11 gün önce Reishi mantarı tükettiği söylendi. Yüksek dereceli lenfomada spontan gerileme beklenmediğinden olgu sunumunda değerlendirildi. Klinik öncesi çalışmalara göre reishi mantarı lösemi, lenfoma ve miyelom hücrelerini öldürüyor. Özellikle ameliyat geçiren hastalarda kanama ve anestezi riski nedeniyle doktor uyarısı olmadan alınması tavsiye edilmez.

Adalar Burgazada Mobilya

Adalar Burgazada Mobilyacı, Adalar Burgazada Özel Mobilya Tasarım, Adalar Burgazada Mobilya Kurulum, Adalar Burgazada Mobilya Montaj, Adalar Burgazada Mobilya Tamir, İstanbul Adalar Burgazada Koltuk Takımı yapan yerler , Adalar Burgazada Yatak Odası kurulum montaj ve tamir hizmeti , Adalar Burgazada Yemek Odası yapan marangoz ustası , Adalar Burgazada Köşe Koltuk Tasarımı, Adalar Burgazada TV Ünitesi Tamiri, Adalar Burgazada Berjer yaptırmak istiyorum, Adalar Burgazada Sandalye yapan marangoz ustaları, Adalar Burgazada Puf satın al, Adalar Burgazada Sehpa / Dresuar sipariş ver, Adalar Burgazada Kitaplık / Bar yapan mobilyacılar, Adalar Burgazada Özel Projeler, Adalar Burgazada Genç Odası yaptırmak istiyorum, Adalar Burgazada Koltuk Takımı montajı, Adalar Burgazada Yatak Odası kurulumu, Adalar Burgazada Yemek Odası tamiri, Adalar Burgazada Köşe Koltuk takımı özel tasarım mobilya yaptırmak istiyorum, İstanbul Adalar Burgazada TV Ünitesi kurulumu yapan marangoz atölyesi, Adalar Burgazada Berjer yapan firmalar.

Sık kan bağışçılarında lenfoma riskinin arttığına inanılmaktadır. Bununla birlikte, büyük bir çalışma, düzenli ve sık kan bağışı yapanlarda lenfoma riskinde artış olmadığını ortaya koymuştur. Sigara içenler artmış lenfoma riskine sahiptir ve çok fazla zararı olduğu için içilmemelidir. Sigara içenler, kendilerine olduğu kadar dumanlarına maruz kalan kişilere de ciddi zararlar vermektedir. Çocukluk döneminde evde sigara içen en az bir ebeveyni olan çocuklarda ve haftada en az 6 saat pasif sigara dumanına maruz kalan yetişkinlerde lenfoma riski önemli ölçüde artmaktadır. Bu nedenle sigara içenler, kendi sağlıklarıyla ilgilenmeseler bile hayatta en çok sevdikleri kişilerin yıllar sonra ölüm veya yaralanmalara neden olabileceğini unutmamalı, dumansız hava sahasına azami özen gösterilmelidir. Lösemi veya lenfoma tedavisi gören çocuklarda kalp hastalığı, obezite ve metabolik sendrom gelişme riski çok yüksektir. Bunun nedeni, kalori yakma oranlarının yaşlarındaki sağlıklı çocuklara göre daha düşük olması olabilir. Bu nedenle çocuklar sağlıklı beslenme ve egzersiz konusunda eğitilmeli ve motive edilmelidir. Obezite, NHL ve KLL riskini artırır. İnsanlar, birçok sağlık yararına sahip oldukları için dengeli bir diyet ve egzersiz yoluyla aşırı kilo alımını önlemelidir. Menopoza bağlı olarak hormon tedavisi alan bazı NHL türlerinin riski artmıştır. Özellikle risk faktörleri olan kadınlar bu tür tedaviyi doktorlarıyla tartışmalıdır. Beş yıl veya daha uzun süre statin tipi kolesterol ilaçları alanların melanom, rahim kanseri ve NHL riski azalır. Gece vardiyasında çalışan erkeklerde akciğer, kolon, mesane, prostat, rektum, pankreas ve NHL’nin zarar görme riski artar. İnsanların iş tercihlerini ve yaşam alışkanlıklarını buna göre planlamaları yararlıdır. ÖNERİLEN GIDA TAKVİYELERİ • C Vitamini: İltihaplanma, kanserli doku etrafındaki etkileşimlerin neden olduğu ve hastaların yaşam süresini kısaltan bir süreçtir. CRP takibi ile belirlenen bu işlem lenfoma, akciğer, meme, deri, prostat, mesane, pankreas ve kanserli 45 hastaya haftada 3 kez 7,5-50 gram C vitamini dozlarında intravenöz olarak uygulandı. tiroid bezi. Sonuç olarak, hastaların% 75’i CRP seviyelerinde önemli bir düşüş gösterdi. Yüksek doz C vitamini başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra 3 lenfoma, mesane kanseri ve böbrek kanseri vakası bildirilmiştir. Glikoz-6-fosfat dehidrojenaz C vitamini enziminden yoksun olanlarda ve oksalat böbrek taşı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Mevcut tedavi ile daha yüksek başarı şansı olarak değil, tedavi seçenekleri olan hastalar için en iyi seçenek olarak görülmemelidir. Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda ve şiddetli yorgunluk ve halsizlik olan hastalarda tedaviye tamamlayıcı bir yaklaşım olarak kabul edilir.

Adalar Heybeliada Mobilya

Adalar Heybeliada Mobilyacı, Adalar Heybeliada Özel Mobilya Tasarım, Adalar Heybeliada Mobilya Kurulum, Adalar Heybeliada Mobilya Montaj, Adalar Heybeliada Mobilya Tamir, İstanbul Adalar Heybeliada Koltuk Takımı yapan yerler , Adalar Heybeliada Yatak Odası kurulum montaj ve tamir hizmeti , Adalar Heybeliada Yemek Odası yapan marangoz ustası , Adalar Heybeliada Köşe Koltuk Tasarımı, Adalar Heybeliada TV Ünitesi Tamiri, Adalar Heybeliada Berjer yaptırmak istiyorum, Adalar Heybeliada Sandalye yapan marangoz ustaları, Adalar Heybeliada Puf satın al, Adalar Heybeliada Sehpa / Dresuar sipariş ver, Adalar Heybeliada Kitaplık / Bar yapan mobilyacılar, Adalar Heybeliada Özel Projeler, Adalar Heybeliada Genç Odası yaptırmak istiyorum, Adalar Heybeliada Koltuk Takımı montajı, Adalar Heybeliada Yatak Odası kurulumu, Adalar Heybeliada Yemek Odası tamiri, Adalar Heybeliada Köşe Koltuk takımı özel tasarım mobilya yaptırmak istiyorum, İstanbul Adalar Heybeliada TV Ünitesi kurulumu yapan marangoz atölyesi, Adalar Heybeliada Berjer yapan firmalar.

Proton pompa inhibitörleri (PPI’ler): PPI ilaçları asit seviyelerini düşürmek ve ülser iyileşmesini hızlandırmak için kullanılır. Bunlar dekslansoprazol, esomeprazol, lansoprazol, omeprazol, pantoprazol, rabeprazol ve omeprazol / sodyum bikarbonattır. Antasitler: Magnezyum hidroksit, alüminyum hidroksit, kalsiyum karbonat gibi antasitler ülserle ilgili şikayetlerin azaltılmasında çok yardımcıdır. H2 antagonistleri: Simetidin, ranitidin ve famotidin gibi ilaçlar mide asiditesini azaltmada yardımcıdır. Antibiyotikler: H. pylorien enfeksiyonu varsa ÜFE’lere ek olarak antibiyotikler kullanılır. Antibiyotik, bir veya iki hafta boyunca bir PPI ile alınır. Amoksisilin, klaritromisin, metronidazol ve bazı tetrasiklin antibiyotikleri birlikte kullanılmaktadır. Bizmut, bazı tedavi rejimlerinde de kullanılmaktadır. Üst sindirim endoskopisi: Bazı kanayan ülserler endoskopi ile tedavi edilebilir. Cerrahi: Ülser midede delinmeye neden olursa bu lezyon ameliyatla düzeltilir. DİYETTE DEĞİŞİKLİKLER Ülserli kişilerin ülseri olmayanlara göre daha fazla şeker tükettiği görülmüştür. Bununla birlikte, bu bağlantı genetik yatkınlığı olan kişilerde belirgindir. Şeker midede asit salgılanmasını artırır ve ülser şikayetlerini kötüleştirir. Karbonhidrat alımını azaltmak ülserlerin gelişmesini önleyebilir. Özellikle basit tatlı veya tatlı yiyecekler tüketilmemelidir. Rafine tuz mideyi ve bağırsakları tahriş eder. Çok miktarda tüketilen rafine tuz mide ülserlerine neden olur. Tuz tüketimi de duodenum ülseri riskini artırır. Bu çalışmalara dayanarak, bazı doktorlar ülserli veya gastritli kişilerin basit şekerli veya tuzlu yiyeceklerden kaçınmasını önermektedir. Tuz gibi işlenmemiş ve faydalı mineraller açısından zengin olan kristalin kaya tuzu tercih edilmesi önerilir. Lahana suyu, peptik ülser hastalığının iyileşmesini hızlandırır. Ülser şikayetlerini azaltmak için 10-14 gün boyunca günde yaklaşık bir litre beyaz lahana suyu içilmesi tavsiye edilir. Tadı iyileştirmek için havuç suyu ekleyebilirsiniz. Ülserlerin iyileşmesini destekleyen doğal maddeler içeren lahananın yanı sıra günlük brokoli tüketimi ülserlerin iyileşmesini hızlandırır. Lifli yiyecekler, asidik mide içeriğinin ve yiyeceklerin bağırsaklara geçişini yavaşlatır. Lifli yiyecekler yemek duodenum ülseri şikayetlerinin sayısını azaltır, ancak mide ülserine yardımcı olmaz. Özellikle duodenum ülseri tedavisi gören hastalarda 6 ay diyet lifi tüketimi ülser nüksü riskini azaltır. Bir ay gibi kısa bir süre lifli yiyecekler yemek beklenen faydaları sağlamaz. Mide hücrelerini asit hasarından korumak için günde bir muz tüketmenizde fayda var. Gıda alerjileri ile peptik ülser hastalığının gelişimi arasındaki bağlantı uzun yıllardır bilinmektedir. Sindirim sırasında kişinin alerjisi olduğu yemeğe verdiği reaksiyon sonucunda kanamaya neden olabilir ve mideyi örten tabakanın aşınmasına neden olabilir. Bu konu ile ilgili az sayıda çalışma olmasına rağmen gıda kaynaklı gastrit veya tekrarlayan ülser hastaları bu açıdan değerlendirilmelidir. Bir gıda alerjisi tespit edilirse diyette uygun değişiklikler yapılır. Sıvı kaybı veya yetersiz sıvı alımı, mide zarının korunması açısından önemli olan mukus salgısının azalmasına ve ülser oluşumuna neden olur. Bu nedenle günde en az 2 litre sıvı (ağırlıklı olarak su) tüketilmeli ve yemeklerden yarım saat önce bir bardak su alışkanlık haline getirilmelidir.

Adalar Kınalıada Mobilya

Adalar Kınalıada Mobilyacı, Adalar Kınalıada Özel Mobilya Tasarım, Adalar Kınalıada Mobilya Kurulum, Adalar Kınalıada Mobilya Montaj, Adalar Kınalıada Mobilya Tamir, İstanbul Adalar Kınalıada Koltuk Takımı yapan yerler , Adalar Kınalıada Yatak Odası kurulum montaj ve tamir hizmeti , Adalar Kınalıada Yemek Odası yapan marangoz ustası , Adalar Kınalıada Köşe Koltuk Tasarımı, Adalar Kınalıada TV Ünitesi Tamiri, Adalar Kınalıada Berjer yaptırmak istiyorum, Adalar Kınalıada Sandalye yapan marangoz ustaları, Adalar Kınalıada Puf satın al, Adalar Kınalıada Sehpa / Dresuar sipariş ver, Adalar Kınalıada Kitaplık / Bar yapan mobilyacılar, Adalar Kınalıada Özel Projeler, Adalar Kınalıada Genç Odası yaptırmak istiyorum, Adalar Kınalıada Koltuk Takımı montajı, Adalar Kınalıada Yatak Odası kurulumu, Adalar Kınalıada Yemek Odası tamiri, Adalar Kınalıada Köşe Koltuk takımı özel tasarım mobilya yaptırmak istiyorum, İstanbul Adalar Kınalıada TV Ünitesi kurulumu yapan marangoz atölyesi, Adalar Kınalıada Berjer yapan firmalar.

Peptik ülser genellikle midede Helicobacter pylori bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyon (gastrit) veya midede aşırı miktarda asit bulunması nedeniyle sindirim sistemi zarının aşınması nedeniyle gelişir. Ülserler mide, duodenum veya daha az oranda yemek borusunda (yemek borusu) gelişir. Peptik ülserler çok yaygın bir sağlık sorunudur. Peptik ülser hastalığı üç tiptir: • Mide ülseri (midenin içinde gelişir). • Yemek borusu ülserleri (yemek borusu). (yemek borusunda gelişir). • Duodenal ülserler (ince bağırsağın oniki parmak bağırsağı adı verilen üst kısmında gelişir). Peptik ülser hastalığı çeşitli nedenlerle gelişir. H. pylori enfeksiyonu, özellikle 60 yaş üstü, sık sık aspirin, ibuprofen ve diğer antiinflamatuar ilaçların kullanımı, sigara, alkol tüketimi, ağır hastalık, stres, şiddetli yanıklar, radyasyon tedavisi ve mide kanserine neden olabilir. Mide ve duodenum ülseri (peptik ülser) Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Peptik ülserin en yaygın semptomu, mideden mideye veya göğse doğru yanan bir ağrıdır. Bazı durumlarda ağrı, açlık sırasında veya geceleri daha da kötüleşebilir ve uykuyu etkileyebilir. Küçük ülserler herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Peptik ülser hastalığının diğer yaygın semptomları şunları içerir: • iştahta değişiklik, • mide bulantısı, Kanlı veya koyu, kötü kokulu dışkı (melena) • açıklanamayan kilo kaybı, • Hazımsızlık, Kusma Göğüs ağrısı. Bazı durumlarda ülser, mide çıkışının delinmesine, kanamasına veya tıkanmasına neden olarak acil ameliyat gerektirir. Peptik ülser hastalığının teşhisi, üst sindirim sisteminin röntgenleri veya endoskopi kullanılarak yapılır. Tüm hastalardan endoskopi veya röntgen çekilmez. Ülser şüphesi olan kişilerde mide kanseri riski yüksekse, endoskopi zorunludur. 45 yaşın üzerindeki kişiler, kansızlık, kilo kaybı, sindirim sisteminden kanama veya yutma güçlüğü olan kişiler kanser riski altındadır. Risk yoksa mide ve duodenumun röntgen muayenesi yapılır. Bu incelemede baryum içeren kalın bir sıvı içilir ve daha sonra film çıkarılır. Endoskopik inceleme veya analizde H. pylori enfeksiyonu bulunursa antibiyotik tedavisi verilir.

Adalar Maden Mobilya

Adalar Maden Mobilyacı, Adalar Maden Özel Mobilya Tasarım, Adalar Maden Mobilya Kurulum, Adalar Maden Mobilya Montaj, Adalar Maden Mobilya Tamir, İstanbul Adalar Maden Koltuk Takımı yapan yerler , Adalar Maden Yatak Odası kurulum montaj ve tamir hizmeti , Adalar Maden Yemek Odası yapan marangoz ustası , Adalar Maden Köşe Koltuk Tasarımı, Adalar Maden TV Ünitesi Tamiri, Adalar Maden Berjer yaptırmak istiyorum, Adalar Maden Sandalye yapan marangoz ustaları, Adalar Maden Puf satın al, Adalar Maden Sehpa / Dresuar sipariş ver, Adalar Maden Kitaplık / Bar yapan mobilyacılar, Adalar Maden Özel Projeler, Adalar Maden Genç Odası yaptırmak istiyorum, Adalar Maden Koltuk Takımı montajı, Adalar Maden Yatak Odası kurulumu, Adalar Maden Yemek Odası tamiri, Adalar Maden Köşe Koltuk takımı özel tasarım mobilya yaptırmak istiyorum, İstanbul Adalar Maden TV Ünitesi kurulumu yapan marangoz atölyesi, Adalar Maden Berjer yapan firmalar.

Egzersiz, migren ataklarını engellemez ancak bazı hastaların migren şiddetini azaltmasına yardımcı olur. Yoga gibi meditasyonlar rahatlamayı sağlayarak yaşam kalitesini yükseltmek için oldukça faydalıdır. Dehidrasyona ve migrene neden olabileceğinden şiddetli egzersizden kaçınılmalıdır. Stresi azaltmak için bu gereklidir. Daha fazla stresli insanların daha çok baş ağrısı olur. Biyogeribildirim, meditasyon veya bilişsel davranışçı yaklaşımlar strese karşı faydalıdır ve insanlar uygun bir stres yönetimi yöntemi seçmelidir. Bazen kokular bir migreni tetikleyebilir ve böyle bir algılama varsa, hangi kokunun sizi rahatsız ettiğine dikkat etmelisiniz. Bazen bir meslektaşın kullandığı parfüm nöbetlere neden olabilir. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmalısınız. Fazla uyumamalı. Uyku bozukluğu olan veya 6 saatten az uyuyan kişilerde migren riski artar. 6 ila 8 saat yetecek kadar uyuyun. Sigara içmek ve doğum kontrol hapları kullanmak migren ataklarını tetikleyebilir. Bundan kaçınmak migreni rahatlatabilir. Mide ülseri ve gastrite neden olur h. Pylori bakterileri ile enfeksiyon migrene neden olabilir. H. pylori enfeksiyonu tedavi edildiğinde migren şikayetleri azalır. Değerlendirme de bu konuda yardımcı olur.

Adalar Nizam Mobilya

Adalar Nizam Mobilyacı, Adalar Nizam Özel Mobilya Tasarım, Adalar Nizam Mobilya Kurulum, Adalar Nizam Mobilya Montaj, Adalar Nizam Mobilya Tamir, İstanbul Adalar Nizam Koltuk Takımı yapan yerler , Adalar Nizam Yatak Odası kurulum montaj ve tamir hizmeti , Adalar Nizam Yemek Odası yapan marangoz ustası , Adalar Nizam Köşe Koltuk Tasarımı, Adalar Nizam TV Ünitesi Tamiri, Adalar Nizam Berjer yaptırmak istiyorum, Adalar Nizam Sandalye yapan marangoz ustaları, Adalar Nizam Puf satın al, Adalar Nizam Sehpa / Dresuar sipariş ver, Adalar Nizam Kitaplık / Bar yapan mobilyacılar, Adalar Nizam Özel Projeler, Adalar Nizam Genç Odası yaptırmak istiyorum, Adalar Nizam Koltuk Takımı montajı, Adalar Nizam Yatak Odası kurulumu, Adalar Nizam Yemek Odası tamiri, Adalar Nizam Köşe Koltuk takımı özel tasarım mobilya yaptırmak istiyorum, İstanbul Adalar Nizam TV Ünitesi kurulumu yapan marangoz atölyesi, Adalar Nizam Berjer yapan firmalar.

Migren, beyin hücrelerindeki değişikliklerin neden olduğu bir baş ağrısıdır. Kadınlarda daha yaygındır. Ailede migren öyküsü varsa, migren olasılığı artar. Yıl içinde kadınların% 18’i ve erkeklerin% 6’sı migren atakları yaşamaktadır. Hormonal değişikliklerin özellikle üreme çağındaki kadınlarda önemli olduğu düşünülmektedir. Belirti ve bulgular İki formu vardır: auralı ve aurasız. Bunlar, aura adı verilen bir ön belirti olarak ortaya çıkan şikayetlerdir. Görme şikayetleri sıklıkla ortaya çıkar. Bulanık görme, görme kaybı, kırışıklıklar ve ışık görünümü gibi belirtiler yarım saat sürer. Buna baş dönmesi, uyuşma, konuşma sertliği, çeşitli kokular ve iç halsizlik eşlik edebilir. Ardından migren ağrısı başlar. Bu belirtiler aurasız migrende görülmez. Migren ağrısı zonkluyor ve şiddetli. Migren başın bir veya her iki tarafında olabilir. Saldırılarda olur. Ağrı 72 saat içinde geçer. Baş ağrısına bulantı, kusma, kokuya karşı hassasiyet, normal ışık ve seste bozulma, huzursuzluk ve titreme gibi şikayetler eşlik eder. Migren teşhisi için tarama yapılmamaktadır. Teşhis, hastanın şikayetlerine göre yapılır. Diğer hastalıkları dışlamak için bir anket yapmak gerekir. TIBBİ TEDAVİ Atakların tedavisi olarak ağrı kesiciler (örneğin naproksen, ibuprofen, aspirin), migren ilaçları (eletriptan, sumatriptan, risatriptan, frovatriptan, ergotamin) ve bulantı önleyici ilaçlar kullanılır. Sık ataklar için önleyici (profilaktik) beta blokerleri (propranoi, timolon, kalsiyum kanal blokerleri (verapamil), trisiklik antidepresanlar (amitriptilin), antiepileptik ilaçlar (gabapentin, valproik asit) da kullanılmaktadır. Menstrüel migrenler, frovatriptan ve diğer koruyucu ilaçlar gibi klasik migren tedavileri ile tedavi edilir. Standart tedaviye yanıt vermeyen adet döngüsü ile ilişkili migrenler için östrojen içeren ilaçların kullanılması yararlıdır. Botoks tedavisi migren hastaları için de faydalı olabilir. 2013 yılında Cerena TMS cihazının 18 yaşın üzerindeki migren ataklarının tedavisinde kullanılması FDA tarafından onaylandı. Cihaz kullananlarda 24 saat sonunda ağrısı olmayanların oranı% 34, kontrol grubunda ise% 10 idi. Migren için diyet değişiklikleriyle başa çıkmak için yaşam tarzı ve beslenme kılavuzları Bazı insanlar reaktif hipoglisemi adı verilen bir kan şekeri bozukluğu olduğunda migren atakları geliştirir. Reaktif hipoglisemiden kaçınmak için, işlenmiş karbonhidrat, kafein veya alkol içeren yiyecekleri veya içecekleri yemekten ve sağlıklı yiyecekler içeren sık ve küçük öğünler yemekten kaçının (örneğin, günde 6 öğün). Yemek saatleri düzenli olmalı ve atlanmamalıdır. Sıvı kaybına özel dikkat gösterilmelidir. Sıvı kaybı migren ataklarını tetikleyebilir. Migren hastaları için bir su şişesi, fıstık kreması ve elma, peynir ve kraker gibi bir protein-karbonhidrat ikilisine sahip olmak faydalı olacaktır. Aspartam bazlı tatlandırıcılar içeren yiyecek ve içecekler, migreni tetikleyebileceğinden tüketilmemelidir. Migreni tetikleyen bir gıda alerjisi olabilir ve dikkate alınmalıdır. Tuz içeriğini azaltmak, özellikle bazı insanlar için faydalıdır. Süt alerjileri de içerdiği laktoz nedeniyle migren ataklarını tetikleyebilir. Bu nedenle, süt ürünleri tüketiminizi azaltmak faydalı olabilir. Çikolata, migreni tetikleyen gıdalardan biridir. Yaşlı peynir ve etlerdeki tiramin, bazı insanlarda migren ataklarını tetikleyebilir. Peynir migrene neden oluyorsa, mozzorella, krem ​​peynir, süzme peynir gibi beyaz ve yumuşak peynirler tercih edilir. Protein açısından zengin yiyeceklerde bulunan amino asit L-triptofan, serotonine dönüştürülür. Düşük proteinli diyetler, bazı kişilerin migren ataklarını azaltmasına yardımcı olur. Ancak araştırmalara göre bu yolu uyaran L-triptofan takviyeleri veya triptan ilaçlarla migren şikayetleri azalmaktadır. Bu nedenle, protein kısıtlamasının faydaları tartışmalıdır. Tiramin depolanmış gıdalarda bulunur ve migreni tetikleyebilir. Salam, sosis, sosis, yıllanmış peynir, üzüm sirkesi, bira ve şarap tiramin içerdiğinden migren hastalarının tüketmemesi gerekir. Alkol, limon, muz, avokado, kuru meyve, işlenmiş gıdalar, tuzlu yiyecekler, fasulye gibi kuruyemişler, soya, ağaç fıstığı, yer fıstığı, monosodyum glutamat (monosodyum glutamat) gibi gıda koruyucuları ve kafein migrene neden olabilecek diğer beslenme faktörleridir. Bunun, yaşlı içeceklerdeki sülfitlerden kaynaklandığına inanılıyor. Sık migren ataklarından muzdarip olanlar, onları tetikleyebilecek yiyecekleri diyetlerinden listeleyerek veya çıkararak belirleyebilirler.